www.wsrkarmelita.fora.pl - witaj! Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości.
Forum www.wsrkarmelita.fora.pl Strona Główna                    FAQ
                Szukaj
             Użytkownicy
          Grupy
       Galerie
    Rejestracja
Zaloguj
Program żywieniowy
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wsrkarmelita.fora.pl Strona Główna -> Sprawy stajni
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Av
Administrator
PostWysłany: Sob 12:32, 17 Paź 2009


Dołączył: 17 Paź 2009

Posty: 201
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Oto zrobiony przeze mnie program żywieniowy dla koni znajdujących się w WSR Karmelita. Zastrzegam sobie prawa i nie kopiowanie bez pozwolenia!

Trawa - Trawa jest naturalnym pokarmem konia. Konie znajdujące się w WSR Karmelita kiedy tylko mogą pasą się na pastwiskach gdzie mają pod dostatkiem trawy, o którą dbamy bardziej niż o trawę rosnącą np. w naszym ogródku. Kiedy jest ciepło i konie stoją prawie cały dzień na pastwisku nie dostają do jedzenia siana.

Siano - u naszych koni stanowią dużą część paszy objętościowej wchodzącej w skład diety. zawsze skarmiamy siano wyłącznie dobrej jakości, wolne od kurzu i chwastów. nawet dobre siano może zawierać jakieś nasiona i sporo kurzu dlatego moczymy siano 20 minut przed karmieniem. pomaga to usunąć zanieczyszczenia. naszym koniom podajemy siano łąkowe - jest delikatne i smaczne.

Owies - u nas skarmiany jest w postaci gniecionej , bo wtedy jest maksymalnie odżywczy, energetyczny i zapewniający włókno. owies jest podawany wyłącznie zwierzętom ciężko pracującym, a ponieważ u niektórych koni powoduje nadpobudliwość, nie jest podawany kucom.

Jęczmień - podawany w postaci gniecionej, czasami jednak jest gotowany. dostarcza sporo energii oraz jest tluczący. czasami używamy go zamiast owsa, gdyż nie wywołuje nadpobudliwości. niektóre konie jednak bywają uczulone na jęczmień.

Kukurydza - podawana gotowana oraz w płatkach, jest wysokoenergetyczna i tucząca, może też powodować nadmierne pobudzenie dlatego żadngo i w małych ilościach podajemy ją koniom.

Granulat - występuje w różnych formach - dla koni i kuców, wyczynowy, dla koni starych, hodowlanych itp. każdy rodzaj granulatu jest przygotowywany, by mógł stworzyć zbilansowaną dietę, zawierającą niezbędne witamyny i minerały. rodzaje różnią się walorami odżywczymi i energetycznymi, nader rzadko dają efekt pobudzenia (jak owies).

Otręby - są bogate we włókno i dobrze wiążą wodę. skarmiamy je tylko kalp papka. działają lekko przeczyszczająco. do wiadra 0,5 - 1 kg otręb dodajemy gorąca wode, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. wtedy należy je przykryć i poczekać, aż pasza ostygnie i odparuje. można dosypać łyżkę soli, odrobinę gniecionego owsa i soli gorzkiej (glauberskiej). taka mieszankę (mesz) podaje się, jeszcze ciepłą. otręby nigdy nie są skarmiane w dużych ilościach, gdyż zawierają nieodpowiedni stosunek wpania do fosforu.

Siemię lniane - zawiera bardzo dużo oleju. podajemy je w celu poprawy kondycji oraz aby uzyskać błyszczącą sierść. ale musi być najpierw gotowane, w przeciwnym razie jest trujące. na początku moczymy je przez 12 godzin, następnie gotujemy je przez dłuższy czas. kiedy uzyska konsystencje galarety, może być dodawane do normalnej karmy bądź do meszu. nie dodajemy siemienia w dużych ilościach - 0,5 kg nienomoczonego surowca musi wystarczyć niekrócej niż tydzień.

Sieczka - to pocięte siano, słoma bądź mieszanka obu, skarmiana z dodatkiem melasy. zapewnia dobrą objętość, zachęca do dokładniejszego przeżuwania kęsów, a tym samym spowalnia ich pełykanie, co jest szczególnie ważne u koni jedzących łapczywie. jest robiona tylko z surowca dobrej jakości.

Wysłodki buraczane - u nas występują pod postacią brykietów, muszą być namoczone przed skarmieniem, w przeciwnym wypadku pęcznieją w żołądku i mogą spowodować kolkę. kostki poczymy całą dobę (proces przebiea szybciej w gorącej wodzie). burak cukrowy jest bgaty we włókno, soczysty i smaczny. większość koni je go ze smakiem. po namoczeniu musi być skarmiony niewzłocznie, bo ulega fermenracji i zepsuciu.

Witaminy i minerały - w codziennej racji pokarmowej zawarta jest porcja soczystej karmy, np. zielonki, marchwi czy jabłek. ten smaczny dodatek zapewnia bowiem niezbędne witaminy i minerały oraz zaspokaja naturalną potrzebę konia odnośnie jedzenia trawy, która nie zawsze jest dostępna.
wiele karm nie zawiera odpowiedniej ilości soli. powinna być suplementowana jako dodatek do diety lub w formie łatwo dospęnych lizawek.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Av dnia Pon 17:50, 21 Cze 2010, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wsrkarmelita.fora.pl Strona Główna -> Sprawy stajni Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo


Programosy
Regulamin